Postępowanie po chirurgicznym zabiegu wprowadzenia implantów/sterowanej regeneracji kości PDF Drukuj


Implanty
Postępowanie po chirurgicznym zabiegu wprowadzenia implantów/sterowanej regeneracji kości /zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej!
1. Prawidłowe postępowanie po zabiegu: Przez pół (1/2) godziny wywieraæ delikatny ucisk poprzez nagryzanie na gazik, który został położony w miejscu zabiegu.
2. Nie nagrzewać miejsca operowanego ani nie stosować ciepłych płukanek do ust co może powodować narastanie obrzęku po zabiegu . Aby zredukować obrzęk i ból należy przez okres 2-3 dni przykładać i często zmieniać zimne kompresy . Unikać należy także nadmiernego przegrzania i nasłonecznienia .
3. Ból po chirurgicznym zabiegu stomatologicznym, gorączka czy dyskomfort powinien byæ opanowywany przy pomocy przepisanych środków ( środki przeciwbólowe i antybiotyki). Proszę przestrzegać wskazań. Jeżeli ból się utrzymuje, proszę zadzwonić do nas w celu konsultacji.
4. Szczoteczka miękka: Używaj jej ostrożnie i delikatnie, ale czyszczenie zębów przeprowadzaj dokładnie. Czysta jama ustna goi się szybciej. Zaczynając od następnego dnia po zabiegu należy płukać usta po jedzeniu zaleconymi płukankami lub letnią przegotowaną wodą z dodatkiem np.3 % wody utlenionej (na pół szklanki wody 1-2 łyżeczki wody utlenionej).
5. Jedzenie, picie i palenie: Przez 3-4 dni posiłki powinny składać się z potraw płynnych i półpłynnych – ciepłych, niezbyt gorących ! Unikaj napojów alkoholowych do czasu ustabilizowania się procesu gojenia. Nie pal ! .Przyjmowanie odpowiednich pokarmów i napojów po zabiegu jest bardzo istotne , często po zabiegu mogą pojawić się trudności w szerszym otwarciu ust i przełykaniu .
6. Unikaj wszelkiego nadmiernego wysiłku: Przez 1-2 dni nie rób rzeczy, które podniosą Twoje ciśnienie krwi. Idź do domu, połóż się i wypocznij . Nie śpij i nie odpoczywaj leżąc płasko lub na boku na stronie twarzy po której był wykonywany zabieg, staraj się spać z głową uniesioną ( na poduszce ) – zmniejszy to przekrwienie i obrzęk w miejscu zabiegu . Po zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej staraj się nie dmuchać przez nos i unikaj wysiłku fizycznego przez ok 3 tyg.
7. Szwy: Zwykle po upływie 7-14 dni ( zależnie od wskazań ) musisz pojawić się na wyznaczoną wizytę zdjęcia szwów – usunięcie szwów jest bezbolesne . Pierwsze dwa tygodnie gojenia mają znaczny wpływ na powodzenie całego procesu leczenia, dlatego prosimy o dokładne przestrzeganie zaleceń.
8. Inne zalecenia:
- Przestrzegaj ściśle zaleceń stosowania leków.
- Pamiętaj o wyznaczonych wizytach kontrolnych
- Gdy masz jakieś pytania, wątpliwości lub coś Cię zaniepokoi zadzwoń lub zgłoś się do nas, chętnie udzielimy wszystkich informacji.